Conferința de Drept „Transilvania” cu tema „Arhitectura și formarea progresivă a noului Cod comercial al României”

În perioada 22-23 martie 2019, s-a desfășurat prima ediție a Conferinței de Drept „Transilvania” a cărei temă principală a fost „Arhitectura și formarea progresivă a noului Cod comercial al României”

În derularea acestui proiect au fost implicați Facultatea de Drept din cadrul Universității Transilvania din Brașov, Societatea Civilă de Avocați Piperea și Asociații, Societatea Civilă de Avocați Savu și Asociații, S.O.R.O.C.A.P.P., în parteneriat cu Facultatea de Drept din cadrul Universității Babeș-Bolyai, Facultatea de Drept din cadrul Universității din Craiova, Facultatea de Drept din cadrul U.M.F.S.T. din Târgu Mureș, Baroul Brașov, INPPA - Centrul Teritorial Brașov, Baroul Mureș, Baroul Harghita, Camera de Comerț și Industrie Brașov, Editura C.H. BECK și Centrul de Cercetări Aplicative în Drept și Afaceri.

Prin expunerile cu caracter interactiv au fost oferite soluții tranșante și argumentate la cele mai controversate probleme de drept din practica judiciară actuală ce se circumscrie ariei dreptului comercial precum și ramurilor de drept interferente, caracterul acestei manifestări științifice fiind unul de interdisciplinaritate juridică în scopul corelării și integrării în fondul legislativ actual a viitorului Cod comercial al României.

Evenimentul științific s-a bucurat de o largă participare, fiind prezenți judecători din cadrul instanțelor naționale, inclusiv magistrați-asistenți ai Curții Constituționale a României, cadre didactice universitare, avocați, practicieni în insolvență, consilieri juridici, reprezentanți ai editurilor de carte juridică, precum și alți specialiști ce fac parte din grupul de inițiativă al redactării viitorului Cod comercial al României.