ALUMNI Days - Facultatea de Drept din Universitatea Transilvania din Brașov, 7 noiembrie 2019, Amfiteatrul Emil Poenaru

Într-o atmosferă caldă și primitoare, specifică unei zile de toamnă atât de frumoase pentru orașul nostru, Facultatea de Drept și-a redeschis porțile pentru absolvenți de-ai săi, astăzi profesioniști de succes în domeniul juridic. În calitate de gazde, d-na lector dr. Ramona Ciobanu, reponsabil Alumni la nivelul facultății, lector dr. Oana Șaramet, director al Departamentului Drept, dar, mai ales, prof. dr. Cristinel Ioan Murzea, decanul Facultății de Drept, le-au prezentat studenților pe cele trei doamne absolvente de succes ale facultății noastre: judecător dr. Gabriela Nicoleta Chihaia, președinte al Tribunalului pentru Minori și Familie Brașov, procuror Ramona Muscalu, de la Parchetul de pe lângă Curtea de Apel Brașov, și avocat dr. Eliza Adela Voicu, din Baroul Brașov. Absolventele noastre ne-au vorbit despre experiența de student la această facultate, dar și în cadrul Universității Transilvania din Brașov, despre opțiunile profesionale pe care și le-au asumat ulterior finalizării studiilor universitare, despre traseul profesional urmat pentru a putea profesa în domeniul ales, dar și despre dificultățile, provocările și satisfacțiile specifice exercitării profesiei deținute. Invitatele noastre au răspuns diverselor întrebări adresate de studenți și ne-au propus să organizăm cât mai des astfel de întâlniri, apreciate a fi binevenite și de către studenții care astfel pot lua contact direct cu practicieni ai dreptului.