Concurs online de eseuri

Termenul limită de înscriere la concurs este 24 aprilie 2020.

Secretariatul General al Guvernului României a trimis universităților românești o informare cu privire la concursul cu tema „Open State. Perspective de evoluție ale României pentru extinderea guvernării deschise", organizat de către Guvernul României.

Concursul este organizat în contextul proiectului anual „Săptămâna Guvernării Deschise", acțiune care are loc la nivel global, inițiată și promovată în statele membre ale Inițiativei Internaționale Parteneriatul pentru o Guvernare Deschisă (Open Government Partnership - OGP), unde România este membră din anul 2011, afirmându-și angajamentul de a deveni un guvern mai deschis, mai responsabil și mai eficient prin promovarea transparenței, încurajând participarea civilă la viața publică și folosirea noilor tehnologii în administrație.

În acest an, ținând seama de contextul epidemiologic excepțional și pentru asigurarea siguranței participanților, concursul menționat este organizat de către Secretariatul General al Guvernului în regim online.

Participarea la concurs constă în elaborarea unui eseu de 3-5 pagini în care participantul să-și exprime opinia/viziunea referitoare la măsurile care pot fi adoptate la nivelul statal pentru îmbunătățirea inițiativei civice în rândul cetățenilor și creșterea gradului lor de implicare pentru politici de interes comun.

Unele dintre detaliile privitoare la acest concurs pot fi găsite pe site-ul Universității Transilvania din Brașov, la următorul link: https://www.unitbv.ro/stiri-si-evenimente/178-anunturi/3471-concurs-online-de-eseuri.html

Mai multe informații cu privire la acest concurs, precum și alte aspecte ce țin de înscriere, pot fi solicitate la numărul de telefon 0749.052.967, precum și la adresa de email: robert.lazaroiu@gov.ro

Mai multe detalii pot obținute accesând următorul link: http://ogp.gov.ro/nou/2020/03/19/ogw-2020-concurs-de-eseuri-pe-tema-open-state/?fbclid=IwAR0tMi7r-hflWj8OPMFGSlqT-1NLXO1n1uBmOLWrNTfX4tQrGCKqyi-zaWk