Anunț privitor la burse

SEMESTRUL I

Criterii burse SEM I și II

ANUNȚ pentru BURSA de merit (2) sem I_suplimentare fond de burse

Studenții care au depus documente pentru bursa socială, mai pot face corecturi și modificări în cereri, pe platforma Intranet, până mâine, 16.11.2023, ora. 14.

Precizare importantă: Studenții de la forma de învățământ cu frecvență, care solicită bursă socială vor accesa: https://intranet.unitbv.ro/autentificare?returnurl=%2fFacultate%2fDocumente-bursa-sociala, și vor completa chestionarul disponibil (bursă socială venit, bursă socială ocazională venit, bursă medicală). După completarea datelor, studentul poate genera cererea de bursă cu toate informațiile. Aceasta se va depune la Secretariatul facultății împreună cu restul documentelor.

Actele pentru bursa socială se pot depune la Secretariatul Facultății de Drept începând cu data de 2.11.2023 până la data de 15.11.2023, între orele 10-15, conform Regulamentului în vigoare pe care îl găsiți accesând https://www.unitbv.ro/documente/despre-unitbv/regulamente-hotarari/regulamentele-universitatii/studenti/Regulament_burse_23.10.2023.pdf.
Se va lua în considerare venitul realizat în cele 12 luni dinainte de începerea anului universitar, respectiv octombrie 2022 – septembrie 2023.
În vederea obținerii bursei sociale, studenții vor completa cererea tip atașată și vor depune următoarele:
- înscrisuri care să demonstreze veniturile studentului și ale familiei sale,
- acordul privind prelucrarea datelor cu caracter personal pentru verificarea respectării criteriilor de acordare a bursei semnat olograf de către toți membrii familiei care depășesc vârsta de 16 ani (formularul atașat),
- copii de pe certificatul/certificatele de deces al/ale părintelui/părinților, de pe acte de stare civilă/decizia instanței de menținere a stării de arest/raportul de anchetă socială în cazul părinților dispăruți, dacă este cazul,
- documente doveditoare ale componenței familiei, în copie: certificatele de naștere ale copiilor sub 14 ani, actele de identitate ale persoanelor care au peste 14 ani, acte de stare civilă.
În vederea acordării burselor sociale pe caz de boală, studenții vor depune cererea și certificatul eliberat de către medicul de specialitate, altul decât medicul de familie, vizat de către Dispensarul studențesc cu mențiunea “Bursă medicală”.

Conform HG nr. 1447/2022, salariul minim NET, în raport de valoarea salariului minim brut pe ţară (3000 lei), la data de 01.01.2023, este de 1898 lei.

De asemenea, până la aceeași dată, se pot depune dosarele pentru bursa de performanță științifică.

pdfCerere bursă socială boală

pdfCerere bursă socială venit

pdf Informare GDPR_burse _sociale_membru familie_vComp Juridic_vF

__________________________________________________________________________________________________________________________________

Prin Ordinul Ministrului Educației nr. 6463 din 02.10.2023 publicat în M.OF nr. 913/10.10.2023, s-au aprobat noi criterii generale de acordare a burselor pentru studenți. Ordinul Ministrului Educației nr. 6463 poate fi consultat accesând următorul link: https://www.unitbv.ro/documente/Studenti/burse/2023-ordinME-6463_criterii_burse.pdf
Ca urmare, noile condiții pentru acordarea burselor și perioada de depunere a dosarelor de către studenți vor fi anunțate după aprobarea de către Senat a noului Regulament de burse.
Momentan se sistează depunerea documentelor pentru bursă.